aneb jak poznat kvalitní potraviny od těch nekvalitních
Cena
Říká se: „nejsme tak bohatí na to, abychom kupovali levné produkty“. A přesně to stejné platí též u superpotravin i potravin obecně. V případě, že chcete udělat něco dobrého pro své zdraví, kvalita je naprostý základ. Nekvalitní produkt Vám nijak neprospěje. V horším případě Vám ještě uškodí. Jsou to defakto vyhozené peníze. V případě, že uvidíte prodávat např. 200g mladého ječmene za 300 Kč, můžete si být téměř 100% jistí, že nejde o kvalitní produkt. Pravděpodobně půjde o tzv. drcenou trávu (jedná se o méně kvalitní zpracování než u tzv. "sušené šťávy" vyrobené z mladých lístků ječmene). Zároveň původ pěsotvání též bude přinejmenším pofidérní. O tom, že nebude obsahovat certifikáty jakosti ani nemluvě. Investujte radši o trošku více peněž za nesrovatelně lepší kvalitu. Tělo Vám poděkuje!
Certifikáty kvality
Kvalita je u potravin, ale i kosmetiky naprostý základ. Jak ale poznat ty kvalitní od těch nekvalitních? Jeden z důležitých indikátorů jsou certifikáty jakosti. Nejlepší je, když potřebné certifikáty jakosti získal pěstitel, který se o rostlinky stará, zároveň i firma, která produkty distribuuje. Pakliže nevíte, zda daný produkt má či nemá certifikáty jakosti, zkuste si je vyžádat. V případě, že firma není schopna žádné takové certifikáty doložit, raději se poohlédněte po jiné značce.
První pohled
Né nadarmo se říká, že první pohled je rozhodující. V mezilidských vztazích i v obchodě. V případě, že obal nevypadá příliš vábně dost často to je indikátorem toho, že ani vnitřek obalu (tedy produkt) není moc kvalitní. Je tedy lepší důvěřovat svému oku a instinktu.
Barva produktu
Jeden z podstatných indikátorů kvality nejen superpotravin je jich barva. Ta totiž svědčí o řadě věcí jako je způsob zpracování, skladování, čistotě a řadě dalších věcí. V případě, že narazíte na podezřele světlé superpotraviny (velmi často to bývá např. u Acai Berry, které bývá "nezdravě" světlounce fialové až růžové – nápadně podobné cukrové vatě), berte to jako varovné znamení a vyžádejte si další informace. Indikace barvou samozřejmě platí i většiny dalších potravin.
Nutriční hodnoty
V posledních letech jsme se naučili číst nutriční hodnoty na pravidelné bázi. To je moc dobře. Jednotlivé nutriční hodnoty jsou totiž ukazatelem výživnosti a kvality produktu. Občas se ale stává, že výrobce nutriční hodnoty neuvádí. A to je varovný signál toho, že není něco v pořádku! Legislativa totiž každému výrobci potravin přikazuje nutriční hodnoty uvádět. Pokud je tedy na obale neuvádí, buď jde o amatérskou firmu, která nezná legislativu (tedy s velkou pravděpodobností nebude rozumět ani samotné potravině) nebo se tohoto podvodu dopouští vědomě a umyslem nám něco tajit.